Môj rok v KDH

Autor: Lukáš Martiška | 15.3.2018 o 12:25 | (upravené 15.3.2018 o 12:32) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1185x

Na začiatok by som chcel povedať, že do KDH som vstúpil začiatkom roka 2017 a v súčasnosti som nitriansky krajský tajomník. Za vyše toho roka som v KDH videl veľmi veľa. 

          Začnem tým pozitívnym. Videl som veľa dobrých, pre dobrú vec zapálených ľudí.  Je to vždy milé vidieť tých ľudí, ktorí chodia na snemy, stretnutia, besedy kvôli tomu lebo veria myšlienke KDH. Títo ľudia boli a sú v KDH lebo veria, že kresťanské hodnoty a kresťanské videnie sveta treba preniesť aj do politického života. A nič zato nechcú a neočakávajú.

         Teraz by som ale chcel popísať aj to negatívne, s čím som sa v KDH stretol a čo ma ako pomerne stále mladého 28 ročného človek  zaráža. Je pre mňa obrovským prekvapením, koľko nenávisti, zlosti, sebeckosti a hlavne falošnosti je medzi niektorými členmi KDH. Našťastie táto skupina je v absolútnej menšine a preto sa v KDH cítim komfortne a spokojne.   

         V prvom rade je pre mňa doteraz zvláštne, že niektorým krajským funkcionárom je proti srsti to, že som bol vymenovaný krajským tajomníkom. Nemám vedomosť o tom, že by mojím vymenovaním boli nejak porušené stanovy. Napriek tomu, aj niekoľko mesiacov po mojom vymenovaní stále niektorým krajským funkcionárom prekáža moja osoba. Myslím, že je to aj tým, že na krajskej rade určite nikdy nebudem hlasovať za spoluprácu so Smerom a takémuto hlasu v nitrianskej krajskej rade nie je na ružiach ustlané. A v tomto prípade pre mňa najzaujímavejší argument je, ale v KDH bolo zvykom.... Niektorí ľudia ako keby nechceli, pochopiť, že aj niektoré tieto zvyky dostali KDH mimo parlamentné lavice. 

        Voči terajšiemu predsedovi KDH niektorí, hlavne bývalí poslanci NR SR za KDH v poslednej dobe rozpútali mediálne peklo. Áno, práve tí predstavitelia , ktorí dostali KDH mimo parlament. Títo ľudia majú ťažké srdce na Alojza Hlinu, lebo asi pred rokom republiková rada KDH schválila zásadu 3x a prestávka. Čo znamená, že ľudia ktorí boli 3x po sebe zvolení napr. za poslancov NR SR, europoslancov, županov alebo primátorov krajských miest, tak ďalšie volebné obdobie nemôžu kandidovať na danú pozíciu. Práve táto zásada zabraňuje aby napr. v NR SR sedeli 20 rokov tí istí poslanci. A ľudia, ktorých sa táto zásada týka, v súčasnosti veľmi ostro bojujú proti terajšiemu predsedovi. Perlička k tomuto odseku. Práve jeden z týchto bývalých poslancov sa na adresu iného člena hnutia vyjadril: " ty nemôžeš byť poslanec, lebo si ním nikdy nebol."  

        Nasledujúce  riadky sú o farizejských pohnútkach niektorých členov. V prvom rade by som chcel povedať, že sa úprimne teším z príchodu nových členov do KDH. Myslím, že len tak sa môže KDH stať silnou stranou. Ale ako znak pokrytectva vnímam nasledovné konanie niektorých našich členov. Pred polrokom sa konali VÚC voľby. V BA kraji na post predsedu kandidoval p. Juraj Droba. Tohto kandidáta podporilo aj hnutie OĽANO, kde sa v poslaneckom klube nachádza niekoľko silne kresťansky založených politikov. V tomto období FB profily niektorých našich členov horeli vetami, čo sú to za kresťania v Oľano, keď podporujú takéhoto tvrdého liberála ako je Juraj Droba. Ako títo ľudia len zneužívajú kresťanstvo. Preto bolo pre mňa obrovským prekvapením, keď práve títo ľudia vítajú jedného z týchto kresťanských lídrov z Oľano ako spasiteľa KDH a nevedia sa dopísať oslavných ód na jeho príchod. Niekedy mám dojem, že pre týchto ľudí by bol obhájiteľný aj Martin Poliačik na predsedu KDH. Len nech to nie je ten Hlina. Nejde náhodou týmto ľuďom o vlastné záujmy a vedia, že len zmenou na poste predsedu KDH môžu tieto vlastné záujmy dosiahnuť?   

       Takisto len a len svoje osobné záujmy sledujú aj ľudia, ktorí by v nadchádzajúcich komunálnych voľbách chceli kandidovať za starostov, primátorov alebo poslancov obecných zastupiteľstiev ale za svojím menom okrem značky KDH potrebujú aj značku SMER-SD. Títo ľudia si aj uvedomujú, že spojenie KDH so Smerom samotným kresťanským demokratom škodí ale napriek tomu koketujú s touto myšlienkou. Preto je aj odporúčanie predsedníctva nespolupracovať so Smerom a s ĽS NS. Lenže, samozrejme tu hrozí, že niektorí terajší starostovia za KDH, ktorí boli zvolení aj s pomocou SMER-SD, budú mať väčší problém obhájiť daný post. Podľa môjho názoru ale keď je niekto dobrý starosta a prospieva k rozvoju danej obci, ľudia ho zvolia, či má za menom značku iba KDH, alebo KDH, SMER-SD.   

       Toto je len zopár príkladov, čo ma ako mladého človeka v KDH prekvapuje. Čo dodať záverom? Treba si len uvedomiť, v čí prospech by bola zmena na poste predsedu KDH. Lebo nie nadarmo sa hovorí, nepriateľ, môjho nepriateľa  je môj priateľ. Preto ak sa tieto čiastkové skupiny, ktoré si sledujú vlastné záujmy v určitých oblastiach dajú dokopy, stretnú sa a začnú kuť pikle. Samozrejme, že nemôžu povedať, že chcú nového predsedu lebo ich vlastné záujmy terajší predseda nepovyšuje nad záujmy KDH. A tak vznikne teória o tom ako  je KDH menej kresťanské, menej demokratické, ako je zbytočné meniť stanovy, ako vlastne Hlina ani nie je ani člen KDH, vznikne otvorený list a napokon disciplinárne stíhanie ktoré podá p. Záborská. Treba vytvoriť dojem ako je všetko zlé, autokratické a nedemokratické. 

      Ale keďže ako som sa už hore zmienil, v KDH je obrovská väčšina tých ľudí, čo hľadia na záujmy KDH, tak z tohto dôvodu preto vyjadrujem presvedčenie a som optimista, že sobotný celorepublikový snem potvrdí doterajšie smerovanie KDH. 

 

P.S.: Ak chcete vidieť pre koho sú svoje záujmy nad záujmami KDH, myslím že bude stačiť sledovať diskusie pod týmto textom.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Guvernéra NBS má vystriedať Kažimír.


Už ste čítali?